Головна » 2010 » Квітень » 20 » У 1954-му році пройшов перший мундіаль в Європі після закінчення війни
05:54
У 1954-му році пройшов перший мундіаль в Європі після закінчення війни
ЧС-1954, чемпіонат світу, збірна Німеччини, футболТурнір вийшов захоплюючим, а фінальний матч назавжди став класикою мундіалі. І, природно, не обійшлося без кількох новинок
Швейцарія дізналася про те, що саме їй надано право прийняти світове первенсвто ще в 1946-му році, отримавши цілих 8 років на підготовку. Правда, стадіони все одно не відповідали рангом такого турніру. Проте, саме з Швейцарії вперше були організовані телевізійні трансляції, так що мундіаль побачили багато.
Перед початком турніру у ФІФА змінився президент. Замість винахідника Кубків Світу Жюля Римі прийшов бельгієць Родольфо Селдрейерс. Він змінив формулу провидіння, яка через свою складність не прижилася. Суть її була в тому, що в кожному квартеті були по дві сеянние і дві не сеянние збірні. Найдивніше ж полягало в тому, що ігри між сильними збірними не проводилися, що, природно, не йшло на користь інтриги й глядацький інтерес.
Змінилося і кількість учасників, їх стало 16. І команди, в більшості своїй, були зоряними. Південну Америку представляли фіналісти минулого мундіалю Уругвай і Бразилія. Багатьох цікавило питання, чи потерпить «Селеста» першої поразки на чемпіонатах світу. Адже до того Уругвай брав участь усього в двох світових форумах, і обидва рази вигравав, не поступившись ні в одному матчі.
Сильні збірні були у Австрії та Югославії. Франція зі своїм лідером Копа також не представлялася аутсайдером. Також Європу представляли господарі швейцарці, Англія, Італія, Бельгія, Шотландія, Чехословаччина, Туреччина та ФРН. З старого світу приїхала і команда, колишня головним фаворитом. Збірна Угорщини зразка 1954-го року - найсильніша в історії країни. Навряд чи коли-небудь в цій державі буде знову стільки зірок. Грошіч, Божик, Хідекуті, Цібора, Кочіш і Пушкаш, керував ж командою Густав Шебеші. Які імена! За кілька днів до старту угорці перервали 90-річну безпрограшну домашню серію збірної Англії. 7-1 на «Уемблі» - це фантастика. Також на мундіаль приїхали Мексика і Корея.
Груповий турнір підніс дві сенсації. Збірна Франція була сеяна, проте з групи вийти не змогла. Вони поступилися своє місце Югославії. Ті спочатку перемогли Копа з товаришами, а потім поділили очки з бразильцями. Південноамериканці у свою чергу в першій грі покомизитися над мексиканцями 5-0. Франція ж ледве-ледве перемогла представників Центральної Америки. Копа лише на 88-ій хвилині з пенальті приніс перемогу 3-2, трохи підсолодити пігулку.
Також сіяними були турки, а збірна ФРН такий прерогативою не володіла. Проте в очному протистоянні Фріц Вальтер з товаришами побили суперника з рахунком 4-1. Взагалі ж у групі В тон задавали угорці. 9-0 над Корей і 8-3 над тією ж командою ФРН. Азіати ж програли і другий матч команді Туреччини 0-7. Так як при рівності очок команда грали додатковий матч, то ФРН знову довелося з'ясовувати стосунки з Туреччиною. На цей раз німці виграли 7-2.
Ніяких проблем у своїй групі не відчували Австрія з Уругваєм. Європейці закінчили групову стадію з різницею 6-0, а південноамериканці 9-0. Чехословаччина і Шотландія поїхали додому, не набравши жодного очка і не забивши жодного гола на двох.
У групі D була сама вперта боротьба. Англія несподівано зіграла в нічию з Бельгією. У результаті їм необхідно було обігравати господарів мундіалю, що британці і зробили. Швейцарія ж сенсаційно обіграла Італію 2-1. Однак, з-за перемоги представників Апеннін над Бельгією 4-1 в цій групі також відбувся додатковий матч. Швейцарія виграла в ньому у Італії 4-1.
Чвертьфінали вийшли на рідкість багатими на голи. Саму «нудну» перемогу здобули німці, які перемогли югославів всього 2-0. Угорщина і Уругвай закінчили свої матчі з однаковим рахунком 4-2, відправивши додому Бразилію і Англію відповідно. Самий же результативний матч вийшов у протистоянні двох альпійських країн - Австрії і Швейцарії. Господарі до 23-ї хвилини вели 3-0. Потім Австрія переламала хід гри і забила 5 м'ячів поспіль. Потім швейцарець Хюгі скоротив відставання, австрієць Пробст знову його збільшив, а Балламан, забивши за Швейцарію, встановив остаточний рахунок 7-5 на користь Австрії.
У півфіналі Угорщина і Уругвай залишилися вірні рахунку 4-2. Тільки якщо для європейців це означало вихід у фінал, то південноамериканці втратили свій титул. Щоправда, кажучи формально, Уругвай знову не програв. Справа в тому, що довелося грати додатковий час, так що за букмекерськими правилами, в цій грі була нічия. В іншому півфіналі несподівано вистрілили німці. Перемога з рахунком 6-1 над сусідами з Австрії стала ще однією сенсацією. У матчі за третє місце Австрія виграла у Уругваю 3-1.
Про фіналі вже стільки всього сказано, що залишається тільки все це повторити. Угорщина, колишня фаворитом, зусиллями Пушкаша і Цібора повела в рахунку 2-0 вже до 8-ій хвилині. Однак Морлоки і Ран до 18-ї зробили результат рівним. Переможний ж м'яч за шість хвилин до кінця провів все той же Ран. Угорці, правда, забили ще раз, але суддя взяття воріт відмінив. До цього матчу угорці не програвали впродовж чотирьох років. І треба ж було такому статися, щоб ця дрім-тім поступилася в найголовнішою грі чотирирічного циклу.
Хто був кращим гравцем турніру того, сказати складно. В угорців був Кочіш, який забив 11 голів. Німців вперед до першої перемоги на чемпіонату світу вів капітан і лідер Фріц Вальтер. Хто краще? Нехай кожен вирішить для себе сам.
А закінчити хочеться тим, що лише з мундіалю 54-го року у вболівальників в хід прийшли вирази «А мені сподобалося, як зіграв другий номер» або «Десятка була хороша». Справа в тому, що лише з того чемпіонату світу гравцям на майки почали наносити номери.
Костянтин ЄВГРАФОВ, Євро-Футбол.Ру
Категорія: Новини світового футболу | Переглядів: 395 | Додав: Roland | Теги: Футбол, чемпіонат світу, ЧС-1954, збірна Німеччини | Рейтинг: 0.0/0